sobota, 31 grudnia 2022

Życzenia noworoczne

 Drodzy czytelnicy, koledzy, przyjaciele...


Jeszcze w styczniu nikt się nie spodziewał, że po pandemii może nastąpić coś gorszego, co zmieni nasze życie i naszych wschodnich przyjaciół, i że  rozpocznie się wielka rosyjska inwazja w Ukrainie. 

Dziś chcielibyśmy 

- żeby ten rok się skończył, żeby skończyło się to, co złe, wojenne, mocarstwowe, putinowskie, pandemiczne... 

- żeby udało się na chwilę zapomnieć o wszystkich  kłótniach, szwindlach, aferach, zadymach, skandalach, starciach, przekrętach, matactwach, szachrajstwach, oszustwach, łajdactwach, kradzieżach,  których doświadczyliśmy, lub o których słyszeliśmy, lub dotknęły naszych bliskich i 

- żeby choć przez chwilę udało nam się skupić na tym wszystkim co dobrego nas spotkało, czego nowego dowiedzieliśmy się o sobie; na tych inspiracjach, które przyniosły genialne pomysły i ich rozwinięcie; na tych przyjaźniach, które pozyskaliśmy w tym roku i które będą nam towarzyszyć i na tych bliskich momentach z ważnymi dla nas osobami, które będziemy latami wspominać...

A więc niech ten rok się skończy, a w przyszłym życzymy tylko tego, co najlepsze... Do zobaczenia w przyszłym roku i dziękujemy za to, że z nami jesteście.


Redakcja Bloga PPM

piątek, 30 grudnia 2022

Ogłoszenia 30.01.2022 r.

1. Call for papers: 6th Young European Law Scholars Conference ‘The Future of EU Fundamental Rights’ (Maastricht, 1-2 czerwca 2023 r.)
W dniach 1-2 czerwca 2023 r. odbędzie się 6th Young European Law Scholars Conference ‘The Future of EU Fundamental Rights’. 
Wystąpienia mogą dotyczyć m.in. następujących tematów:
  • The role of fundamental rights in the EU constitution;
  • The EU as a fundamental rights legislator;
  • The monitoring and enforcement of EU fundamental rights;
  • The role of the Court of Justice and other EU institutions in protecting fundamental rights;
  • New actors in EU fundamental rights protection;
  • Common minimum standards in EU fundamental rights law;
  • The relationship with the ECHR and the upcoming EU's accession to the ECHR;
  • EU fundamental rights in selected policy areas (e.g. the digital sphere, migration, criminal cooperation etc.)
  • Critical reflections on the EU as a fundamental rights actor;
  • EU fundamental rights and EU institutional reforms;
  • Social rights as EU fundamental rights.
Zgłoszenia (abstrakt do 600 słów) należy przesyłać do 31 stycznia 2023 r.
Planowana jest publikacja pokonferencyjna.
Organizatorzy mogą pokryć część kosztów podróży i zakwaterowania.
Więcej informacji tutaj.


2. Call for papers: “A Sustainable International Investment Law for Energy? The Role of the EU and the Troublesome Practice and Future of the Energy Charter Treaty” (online, styczeń-luty 2023 r.)
Gruppo di interesse sul diritto internazionale dell’economia SIDI organizuje cztery seminaria dotyczące tematyki “A Sustainable International Investment Law for Energy? The Role of the EU and the Troublesome Practice and Future of the Energy Charter Treaty”.
Daty i problematyka poszczególnych seminariów:
24.01. - EU energy policy
31.01. - application and enforcement of the ECT through investor-State dispute settlement (ISDS) under Article 26
7.02. - Rockhopper arbitration and its implications
21.02. - on-going ECT modernization process
Zgłoszenia (abstrakt do 200 słów i resumé o objętości do pół strony) należy przesyłać do 6.01.
Więcej informacji można znaleźć tutaj.

sobota, 24 grudnia 2022

Życzenia

 Kochani czytelnicy!!


Życzymy Wam wspaniałych, spokojnych świąt, dużo dobrych emocji, dni powolnych i leniwych, dużo zdrowia, czasu na spacery,  ciekawych lektur, inteligentnych rozmów z osobami, które cenicie i które potrafią inspirować.


Redakcja Bloga PM

czwartek, 22 grudnia 2022

Kolejne środki tymczasowe w konflikcie azersko - ormiańskim: zapewnienie bezpiecznego przejścia przez korytarz laczyński

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał 21 grudnia br. decyzję o nałożeniu na rząd Azerbejdżanu środków tymczasowych w sprawie Armenia p. Azerbejdżanowi (nr 4) (skarga nr 15389/22). Nie jest to pierwsza decyzja Trybunału o takim charakterze w toczącym się sporze, tym razem Azerbejdżan został zobowiązany do podjęcia wszelkich środków w ramach posiadanej jurysdykcji do zapewnienia bezpiecznego przejścia przez korytarz w Laçınie (korytarz laczyński) dla poważnie chorych wymagających opieki medycznej w Armenii i innych osób, które utknęły na tym terytorium bez schronienia i środków do życia. 
Korytarz ten łączy niewielką enklawę w Górnym Karabachu kontrolowaną przez Ormian z Armenią. Ma on służyć Ormianom, na mocy porozumienia z 9.11.2020 r., w celach komunikacyjnych, a jego bezpieczeństwa mają chronić rosyjskie siły pokojowe. Od kilkunastu dni sytuacja w regionie zaostrzyła się. Azerbejdżan zaczął w ostatnich tygodniach oskarżać ormiańskich separatystów o nielegalną eksploatację minerałów, w tym złota, a rosyjski kontyngent sił pokojowych o wspieranie tego procederu. Przed kilkoma dniami domniemana grupa azerbejdżańskich aktywistów ochrony przyrody zablokowała korytarz, domagając się spotkania z rosyjskim dowódcą. Konflikt jak na razie nie został rozstrzygnięty, natomiast blokada zasadniczo ograniczyła możliwości przemieszczania się Ormian w regionie.
Wydaniem decyzji o nałożeniu środków tymczasowych o tak szczególnym charakterze ETPC po raz kolejny potwierdził swoją dużą kreatywność. Wydaje się, że rok 2022 r. zostanie zapamiętany - z perspektywy ETPC - także jako rok nowatorskich środków tymczasowych.  

sobota, 17 grudnia 2022

Izba Odwoławcza MTK potwierdziła wyrok w sprawie Dominica Ongwena

 15 grudnia 2022 roku Izba Odwoławcza MTK potwierdziła winę Dominica Ongwena, którego Izba Procesowa uznała za winnego popełnienia zbrodni międzynarodowych. Chodziło o zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości, których Ongwen dopuścił się w Północnej Ugandzie w latach 2002-2005.  Izba Odwoławcza potwierdziła też wymiar kary dla Ongwena tj. 25 lat pozbawienia wolności. Sprawa była o tyle kontrowersyjna, że skazany był w przeszłości dzieckiem żołnierzem porwanym przez bojówki Lord's Resistance Army, zaś później stał się ich liderem popełniającym zbrodnie, których osobiście także doświadczył.

Jednocześnie rusza proces w sprawie odszkodowań dla ofiar Ongwena. 

 Więcej na stronie trybunału: https://www.icc-cpi.int/news/ongwen-case-icc-appeals-chamber-confirms-conviction-and-sentencing-decisions

czwartek, 1 grudnia 2022

Nowy numer Polish Yearbook of International Law (41-2021)

Miło nam poinformować. że ukazał się właśnie nowy (41) numer Polish Yearbook of International Law. Większą część numeru zarezerwowano dla tekstów powstałych po kolokwium z okazji rocznicy zawarcia Układu między PRL a RFN o podstawach normalizacji ich wzajemnych stosunków (1970) oraz Traktatu o ostatecznym uregulowaniu w odniesieniu do Niemiec (1990). W tekstach tych autorzy analizujących szereg istotnych kwestii prawnych jakie pojawiają się w relacjach polsko-niemieckich (w tym i problem reparacji wojennych). W numerze znalazły się również artykuły poświęcone wojnie rosyjsko-ukraińskiej oraz tematyce prawnoczłowieczej (tu na szczególne uwagę zasługuje tekst dr Baranowskiej o legalności pushbacków). Pełen spis treści poniżej, natomiast więcej szczegółów na temat numery można znaleźć na stronie Yearbooka