czwartek, 29 lutego 2024

Wykład pamięci dr Leny Kondratiewej-Bryzik

Poznańskie Centrum Praw Człowieka INP PAN oraz Katedra Prawa Konstytucyjnego WPAiE UWr serdecznie zapraszają na doroczny wykład otwarty pamięci dr Leny Kondratiewej-Bryzik, który odbędzie się w dniu 13 marca 2024 r. o godz. 16.00 w sali nr 273 w gmachu Pałacu Staszica, przy ul. Nowy Świat 72 w Warszawie.  Wykład pt. "Kiedy prawo stwarza outsiderów?" wygłosi dr hab. Marta Bucholc, prof. UW  

W tym roku wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministra Sprawiedliwości RP. 

Wydarzenie będzie również transmitowane na platformie MS Teams: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_MGQ3NTMwN2MtNmFjMC00MzhkLWIzOTQtMTcxMzgwZmIxZDUw%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%22da4c387e-777d-4123-b9dd-6fcb4fd24612%22%2c%22Oid%22%3a%22f395f899-729c-408c-975f-1ca0d1c66c13%22%7d 

Link do wydarzenia na fb: https://www.facebook.com/events/944475817030498

Marta Bucholc jest profesorem socjologii na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Chercheuse Associée w Centre de recherche en science politique na Uniwersytecie Saint-Louis w Brukseli. Prowadzi projekt ERC Consolidator ABORTION FIGURATIONS na Uniwersytecie Warszawskim oraz polski zespół projektu Fundacji Volkswagen Towards Illiberal Constitutionalism. W latach 2015-2020 pracowała jako profesor naukowy w Käte Hamburger Kolleg „Recht als Kultur” na Uniwersytecie w Bonn. Była profesorem wizytującym na uniwersytetach Saint-Louis w Brukseli i Grazu, wizytującym bye-fellow w Selwyn College na Uniwersytecie Cambridge, stypendystką Instytutu Nauk Humanistycznych w Wiedniu i Imre Kertesz Kolleg w Jenie oraz stypendystką projektu Universalism and Particularism na Uniwersytecie Monachijskim.



środa, 28 lutego 2024

Guest post: Ostatni krok wykonany – Szwecja w NATO

W poniedziałek 26 lutego węgierski parlament zagłosował za przyjęciem Szwecji do NATO. Tym samym ostatnia przesłanka przystąpienia Szwecji do Sojuszu została spełniona. Formalnie Szwecja musi jedynie jeszcze złożyć dokumenty akcesyjne rządowi Stanów Zjednoczonych Ameryki, który pełni funkcję depozytariusza Traktatu Północnoatlantyckiego. 

Poniedziałkowe głosowanie było poprzedzone negocjacjami między premierem Szwecji i premierem Węgier, które zakończyły się ustaleniami, że Węgry kupią cztery myśliwce JAS 39 Gripen produkcji szwedzkiej oraz przedłużona zostanie umowa serwisowa węgierskiej floty Gripen.  

Przystąpieniem do NATO Szwecja porzuca trwającą 200 lat politykę neutralności i pozwala zwiększyć poczucie bezpieczeństwa w całym Sojuszu, ale w szczególności w krajach bałtyckich, wzmacniając ich potencjał militarny i ułatwiając tranzyt między nimi.

Kluczowe znaczenie NATO dla światowego pokoju zostało w ostatnich dniach wielokrotnie podkreślone przez polskiego ministra spraw zagranicznych, Radosława Sikorskiego, zwłaszcza w kontekście gotowości Polski do zwiększenia wydatków na obronność oraz pomocy militarnej dla Ukrainy (CNNBloomberg).

autorka: dr Katarzyna Parchimowicz


poniedziałek, 26 lutego 2024

Guest post: Transfer uzbrojenia do Izraela zablokowany w Niderlandach

12. lutego 2024 r. Sąd Apelacyjny w Hadze wydał nakaz wstrzymania eksportu części F-35 produkowanych przez Lockheed Martin do Izraela z uwagi na oczywiste ryzyko, że są używane do naruszenia prawa międzynarodowego przez Izrael. Decyzja sądu jest wynikiem pozwu złożonego przez trzy organizacje pozarządowe (Oxfam Novib, Vredesbeweging PAX Nederland, The Rights Forum) przeciwko państwu niderlandzkiemu w związku z naruszeniem krajowego i międzynarodowego prawa regulującego eksport uzbrojenia, Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa z 1948 r. i Konwencji genewskich z 1949 r. Zarzuty dotyczyły kontynuowania wykonania licencji nr NL009 z 2016 r. i eksportu części F-35 dokonanych również po 7. października 2023 r. pomimo doniesień o naruszeniach MPHKZ w Gazie. Skarżący podnieśli, że wstrzymanie transferu uzbrojenia do Izraela wynika z obowiązku zapewnienia przestrzegania MPHKZ przewidzianego w art. 1 wspólnych do I-IV Konwencji genewskich z 1949 r.

Margines swobody przy decyzjach eksportowych

15. grudnia 2023 r. sąd I instancji oddalił pozew z uwagi na margines swobody państwa w ważeniu politycznych i strategicznych spraw związany z eksportem uzbrojenia. Ponadto, zdaniem tego sądu, ani prawo krajowe ani międzynarodowe nie wymagają przeglądu licencji, mimo że istnieje prawdopodobieństwo, że w Gazie dochodzi do naruszeń MPHKZ, w tym przy użyciu F-35. Zarówno Izrael jak i Królestwo Niderlandów są uczestnikami programu F-35. Niderlandzki rząd podniósł, że wykonał swoje zobowiązania międzynarodowe, ponieważ z jednej strony przeprowadził ocenę ryzyka, czy transfer części uzbrojenia przyczyni się do popełnienia naruszeń MPHKZ, a z drugiej – innych czynników, takich jak prawo Izraela do samoobrony w szerszym kontekście potencjalnego konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie oraz interesów Królestwa Niderlandów związanych z bezpieczeństwem państwa. Rząd wskazał ponadto, że cierpienie ludności cywilnej w Gazie jest ogromne, ale prawo rządzące konfliktami zbrojnymi nie pozwala na przeprowadzenie zero-jedynkowych kalkulacji. Zdaniem rządu, sąd nie był uprawniony do oceny postępowania izraelskich sił zbrojnych bez dostępu do wszystkich okoliczności rzekomo popełnionych naruszeń MPHKZ. Rząd zapowiedział złożenie apelacji do Sądu Najwyższego Królestwa Niderlandów, podnosząc, że decyzje w przedmiocie transferu uzbrojenia i sprawowania polityki zagranicznej należą do kompetencji rządu a nie sądu.

piątek, 23 lutego 2024

Ogłoszenia 23.02.2024 r.

1. Call for papers: Fifth Annual Workshop on Research Methods in Fundamental Rights (Berlin, czerwiec 2024 r.)
W dniach 1-12 czerwca br. w Berlinie odbędzie się Fifth Annual Workshop on Research Methods in Fundamental Rights. W czasie warsztatów zaplanowano następujące panele:
  • Introduction to research methods and research methodology in fundamental rights
  • Single and small N case studies: Logics of selection and justification
  • Understanding doctrinal legal methods in comparative constitutional and international law
  • Normative methods
  • Process-tracing
  • Using interviews to study legal processes and fields
  • Archival methods
  • Text as data in human rights research
  • Academic career and publication strategy
Zgłoszenia (CV, list motywacyjny, opis projektu badawczego oraz list rekomendacyjny od promotora w przypadku doktorantów) należy przesyłać do 20 marca br.
Koszt udziału w warsztatach wynosi 250 euro (choć można ubiegać się o zniesienie opłaty).
Więcej informacji do znalezienia tutaj.

2. Call for papers: Law & Geoeconomics
Redakcja Law & Geoeconomics zaprasza do przesyłania zgłoszeń do inauguracyjnego numeru czasopisma pod tytułem "States, Firms and Geoeconomic Agency: The Role of Private Business in Contemporary Economic Statecraft and Security". Więcej informacji na temat problematyki tego wydania można znaleźć tutaj.
Wybrane artykuły zostaną opublikowane w Law & Geoeconomics, a ich autorzy zaproszeni na warsztaty do Tokio (można ubiegać się o stypendium pokrywające koszty podróży, zakwaterowania i utrzymania).

niedziela, 11 lutego 2024

Social media a traktowanie jeńców wojennych

BBC Verify donosi, że wśród analizowanych materiałów znajdujących się w cyfrowej przestrzeni publicznej i wrzuconych przez autorów będących żołnierzami w czynnej służbie w IDF (izraelskich siłach obronnych), osiem z nich ukazuje niehumanitarne traktowanie palestyńskich więźniów. Dostępne tu.

Na wideo widać między innymi rozebrane i zakrwawione osoby siedzące na krzesłach z rękami związanymi z tyłu czy też osoby rozebrane do naga maszerujące boso przez ulice Gazy.

Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem IDF, materiał został nagrany podczas przesłuchania w terenie, podejrzany nie był zraniony, a zdjęcie to zostało zrobione i opublikowane na kanałach social media niezgodnie z rozkazami oraz wartościami IDF. W związku z czym zwolniono go ze służby.

Humanitarne traktowanie

Kwalifikacja takich działań sił zbrojnych na gruncie prawa międzynarodowego może być bardziej skomplikowana biorąc pod uwagę klasyfikację konfliktu w Gazie jako międzynarodowego (MKZ: Izrael v. Palestyna) czy też niemiędzynarodowego (NMKZ: Izrael v. Hamas). Nie zmienia ona jednak faktu, że w obu tych konfliktach obowiązują podstawowe zasady humanitarne (które w ramach NMKZ są dodatkowo  zasilane rozbudowanymi standardami prawnoczłowieczymi). Jedną z nich jest humanitarne traktowanie więźniów.

W przypadku MKZ, zgodnie z art. 13 konwencji genewskiej o traktowaniu jeńców „jeńcy wojenni powinni być również stale chronieni zwłaszcza przed każdym aktem gwałtu lub zastraszenia, przed zniewagami i ciekawością publiczną”, a wszystkie osoby chronione (w tym osoby cywilne), zgodnie z art. 27 „mają we wszelkich okolicznościach prawo do poszanowania ich osoby (…). Będą one zawsze traktowane w sposób humanitarny i chronione, zwłaszcza przed aktami gwałtu i zastraszania, przed zniewagami i ciekawością publiczną”.

W przypadku NMKZ regulacja traktatowa jest szczątkowa (w porównaniu z regulacją MKZ) a mimo to nadal podkreśla wymóg humanitaryzmu. Artykuł 3 wspólny dla czterech konwencji genewskich, potwierdza, że „Osoby, nie biorące bezpośrednio udziału w działaniach wojennych, (…) oraz osoby, które stały się niezdolne do walki na skutek (…) pozbawienia wolności (…) będą we wszelkich okolicznościach traktowane w sposób humanitarny. (…) W tym celu są i pozostaną zakazane w stosunku do wyżej wymienionych osób w każdym czasie i w każdym miejscu (…)  c) zamachy na godność osobistą, a w szczególności traktowanie poniżające i upokarzające”. Zakaz ten potwierdza również art. 4(2)e II protokołu dodatkowego z 1977 roku.

W przypadku instrumentów prawnoczłowieczych można choćby odwołać się do art. 10 MPPOiP, który mówi o tym, że „każda osoba pozbawiona wolności będzie traktowana w sposób humanitarny i z poszanowaniem przyrodzonej godności człowieka” i budowanych na tej podstawie standardów traktowania więźniów w trakcie pokoju i konfliktów zbrojnych (spoiler alert: w obydwu przypadkach nie można upokarzać i poniżać ludzi).

Niestety, standard humanitarnego traktowania jest wciąż jednym z najbardziej bagatelizowanych przez organy państwowe, szczególnie w sytuacji konfliktów zbrojnych. Od niedawna mamy do czynienia z jego kwalifikowaną odmianą, a mianowicie nie tylko naruszaniem zakazu, ale też dodatkowym publikowaniem dokumentacji (wideo lub foto) tych naruszeń w Internecie. Wszystko wskazuje na to, że niestety, działania te będą towarzyszyć wszystkim współczesnym wojnom, podobnie jak miało to miejsce w przypadku konfliktu zbrojnego w Ukrainie (pisaliśmy o tym tu).

 Digitalizacja i demokratyzacja wysiłków na rzecz sprawiedliwości międzynarodowej

 Wszechobecność smartfonów, także wśród żołnierzy, którzy wbrew zakazom, używają ich na polu walki, przyczynia się do większej widoczności naruszeń prawa konfliktów zbrojnych i praw człowieka. Szczególnie gdy naruszyciele sami publicznie (bo w Internecie) dostarczają, wbrew rozsądkowi, materiał dowodowy. Oczywiście taka informacja z internetu, przed weryfikacją jest tylko informacją o dowodach. Jednak jak pokazała niedawna praktyka sądów międzynarodowych (MTK), regionalnych (ETPCz) oraz krajowych (m.in. Holandia, Niemcy, Szwecja czy Ukraina), user generated evidence i open source information (OSINT) mogą stanowić dowód w świetle prawa. Nie dziwi więc, że mamy do czynienia z coraz większą popularnością działalności OSINT, a także zbierania informacji o dowodach przez grupy pozarządowe. Tym bardziej, że OSINT odgrywa istotną role w informowaniu opinii publicznej o naruszeniach, co może przełożyć się na poszczególne decyzje polityczne i działania prawne.

 W przypadku Gazy jest to tym bardziej istotne gdyż konflikt ten jest wyjątkowy pod względem tego że dostęp „on the ground” jest niesłychanie utrudniony. Na miejscu ciężko mówić o funkcjonowaniu organizacji międzynarodowych czy NGO, a wśród dziennikarzy zostały tylko pojedyncze osoby, które muszą korzystać z social media aby przekazywać informacje. Przypomina to o trafnym komentarzu prof. Grzebyk w odpowiedzi na rozważania MTS w wyroku z 31 stycznia br.

W efekcie, znacznie więcej informacji można uzyskać na kanałach nadawczych Instagrama niż w „mainstreamowych” mediach. To z kolei budzi pytania o wiarygodność i cenzurę w przepływach internetowych (tych tradycyjnych, jak w przypadku niepotwierdzonych informacji o dekapitacji dzieci przez Hamas, ale też tych na indywidualnych kontach społecznościowych).

 Pewne jest, że co najmniej od czasu konfliktu w Syrii, wkroczyliśmy w erę mediatyzacji wojny na niespotykaną dotychczas skalę. Z jednej strony, powoduje to, że cierpienie ofiar wojny staje się dla nas depresyjną codziennością, która i w nas budzi poczucie bycia ofiarą („We are all victims now”). Z drugiej jednak strony, powinna dawać impuls do działania, od tego najmniejszego jakim jest wsparcie najbliższej cierpiącej osoby, do tego najbardziej pożądanego w demokratycznym społeczeństwie – nacisku na decydentów w celu przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka i prawa konfliktów zbrojnych.

 Prawo konfliktów zbrojnych ma na celu ograniczenie/minimalizowanie cierpień. Humanitarne traktowanie to gwarancja podstawowa, a jej naruszenie powinno wiązać się z odpowiednimi działaniami: nie tylko zwolnieniem ze służby żołnierzy odpowiedzialnych za te naruszenia, ale również pociągnięciem ich do odpowiedzialności prawnej oraz wprowadzeniem działań prewencyjnych (dołożeniem wszelkich starań) by do takich czynów nie dochodziło w przyszłości.

sobota, 10 lutego 2024

Konferencja: Prawa człowieka i prawo międzynarodowe we współczesnym świecie (Bydgoszcz, 13.03.2024)

W imieniu organizatorów Koła Naukowego Prawa Międzynarodowego i Praw Człowieka - Ius Gentium oraz Katedry Prawa Międzynarodowego i Konstytucyjnego z Wydziału Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - serdecznie zapraszamy na I Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. "Prawa człowieka i prawo międzynarodowe we współczesnym świecie".

Wydarzenie odbędzie się 13 marca 2024 r. od godziny 12:00 do 16:00 w salach konferencyjnych (na pierwszym piętrze) Biblioteki UKW przy ul. Karola Szymanowskiego 3 w Bydgoszczy.

Tematyka Konferencji: Celem konferencji jest naukowe podejście do zrozumienia jakie powstały, są i jakie będą zagrożenia dla praw człowieka w dobie XXI wieku. Na poczet konferencji uznaje się, że współczesność zaczyna się od lat 90’ ubiegłego wieku. Tym samym uczestnicy, jak i słuchacze tej konferencji będą mogli pogłębiać swoją świadomość wobec ww. zagrożeń. Więcej informacji jest dostępnych tu.

Udział w Konferencji: szczegóły i zgłoszenia: googleforms.com, kontakt: kpmipc.ukw@gmail.com.

Guest Post: Dwa wyroki MTS - Ukraina kontra Rosja

W styczniu i lutym Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości wydał dwa wyroki w sprawie skierowanych przez Ukrainę oskarżeń przeciwko Rosji. Pierwsza sprawa dotyczyła dwóch zagadnień: finansowania prorosyjskich separatystów we wschodniej Ukrainie oraz kampanii dyskryminacyjnej wobec Tatarów krymskich i Ukraińców na Krymie. Skutkiem tych działań miało być naruszenie art. 8(1), art. 9(1), art. 10(1), art. 12(1) i art. 18(1) Międzynarodowej konwencji o zwalczaniu finansowania terroryzmu (ICSFT) oraz art. 2 oraz artykułów 4-7 Konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej (CERD). Ukraina domagała się między innymi stwierdzenia i zaprzestania naruszeń, zadośćuczynień i odszkodowań.

Druga sprawa dotyczyła zastosowania przez Federację Rosyjską przepisów konwencji ws. zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa z 1948 r. w celu uzasadnienia agresji z 24 lutego 2022 r. Ukraina domagała się stwierdzenia przez Trybunał, że w należących do niej obwodach donieckim i ługańskim nie popełniła aktów ludobójstwa, a Federacja Rosyjska w sposób niewłaściwy zastosowała przepisy konwencji do uzasadnienia swojej agresji.

Wyrok kończący sprawę z 31 stycznia 2024 roku 

Trybunał stwierdził, że Federacja Rosyjska naruszyła swoje obowiązki wynikające z art. 9(1) ICSFT i jest nadal zobowiązana na mocy tego przepisu do podjęcia dochodzeń w sprawie wystarczająco uzasadnionych zarzutów dotyczących aktów finansowania terroryzmu we wschodniej Ukrainie.

Ponadto w odniesieniu do zarzutów o dyskryminacje, Trybunał stwierdził, że Federacja Rosyjska naruszyła swoje zobowiązania wynikające z art. 2 (1)(a) i art. 5 (e) (v) CERD poprzez wdrożenie swojego systemu edukacji na Krymie po 2014 r., a dokładniej w związku z tym, że nie zapewniła dostępu do edukacji w języku innym niż rosyjski. Federacja Rosyjska zobowiązana jest do zapewnienia, że system nauczania w języku ukraińskim należycie uwzględnia potrzeby i uzasadnione oczekiwania dzieci i rodziców ukraińskiego pochodzenia etnicznego. W pozostałym zakresie Trybunał orzekł, że nie ma przekonujących dowodów na to, że osoby te doświadczały przemocy fizycznej z powodu swojego pochodzenia etnicznego (uznał, że były to działania grup politycznych, które nie są chronione w ramach CERD). 

Chociaż większość żądań Ukrainy została odrzucona, wyrok ten jest pierwszym w historii stwierdzeniem naruszeń prawa międzynarodowego przez Rosję. Zatem, dla Ukrainy, jest to symboliczne zwycięstwo.

Link do pełnego wyroku z 31 stycznia 2024 roku

Wyrok dot. kwestii incydentalnych z 2 lutego 2024 roku

W wyroku z 2 lutego, Trybunał uznał swoją jurysdykcję w sprawie oceny zarzutu ludobójstwa popełnionego przez Ukrainę w Donbasie. Niemniej jednak odmówił wydania orzeczenia w sprawie uznania "republik ludowych" i działań wojennych podjętych przez Rosję za nielegalne, uzasadniając to tym, że te kwestie nie są bezpośrednio związane z postanowieniami konwencji z 1948 r.

Konsekwencją wyroku oraz zasady, że ciężar dowodu spoczywa na stronie skarżącej jest teraz kuriozalna sytuacja, w której Ukraina będzie musiała przedstawić merytoryczne uzasadnienie, że nie dopuściła się ludobójstwa, zamiast dowodzić, że to Rosja dokonała naruszenia konwencji. 

Link do pełnego wyroku z 2 lutego 2024 roku


Autorka: mgr Barbara Pauli


piątek, 9 lutego 2024

Ogłoszenia 9.02.2024 r.

1. Call for papers: InterAct Conference International Law-Making: Actors in Shipping and Climate Change (maj 2024 r.)
W dniach 27-28 maja w Kopenhadze odbędzie się w trybie hybrydowym "InterAct Conference International Law-Making: Actors in Shipping and Climate Change".
Wystąpienia mogą dotyczyć jednego z sześciu następujących tematów:
  • Science-law interface in shipping and climate change
  • Understanding the role of non-state actors in international law-making
  • Shipping and GHGs at the IMO
  • Shipping and GHGs at the EU
  • Arctic shipping regulation and climate change
  • Exploring interactions with other relevant legal regimes (trade, environment, human rights, finance, etc.)
Zgłoszenia (abstrakt do 350 słów wraz CV) należy przesyłać do 15 marca br.
Organizatorzy w ograniczonym zakresie mogą dofinansować koszty zakwaterowania i podróży.
Więcej informacji do znalezienia tutaj.

2. Call for papers: Expert Workshop "Screening for Sustainability" (Lund, kwiecień 2024 r.)
W dniach 29-30 kwietnia na Uniwersytecie w Lund odbędą się warsztaty "Screening for Sustainability".
Wystąpienia mogą dotyczyć m.in. następujących tematów:
  • The European Green Deal and the EU taxonomy for sustainable activities
  • Do no significant harm: origins, interpretations and effects
  • The EU Corporate Sustainability Due Diligence Directive
  • Human rights and environmental due diligence: Implications of EU policies and measures outside the EU 
  • The role of litigation: Public participation, access to justice, and environmental defenders
  • New frontiers: Technologies, regulations and financial mechanisms 
  • What next for the European Green Deal and Sustainability Screening? 
Zgłoszenia (abstrakt do 500 słów) należy przesyłać do 15 lutego br.
Więcej informacji można znaleźć tutaj.

wtorek, 6 lutego 2024

Guest Post: Szwecja coraz bliżej NATO, ale nie ma nic za darmo

 We wtorek 23 stycznia 2024 Turecki parlament wyraził zgodę na akcesję Szwecji do NATO. Dwa dni później akt podpisał prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan.

Negocjacje w tej sprawie trwały prawie dwa lata i ostatecznie wskazuje się rolę Stanów Zjednoczonych Ameryki jako kluczową w kontekście powodzenia tej misji. Informacja ta została entuzjastycznie przyjęta przez społeczność międzynarodową, a Jens Stoltenberg podkreślił, że ten krok ‘czyni nas wszystkich bezpieczniejszymi’. Jednak warto wskazać cenę, jaką Szwecja za to poparcie zapłaciła.

Po pierwsze, w odpowiedzi na zarzuty Turcji, że w Szwecji znajdują schronienie kurdyjscy terroryści, Szwecja podjęła się zmodyfikowania wewnętrznego systemu prawnego dotyczącego zwalczania terroryzmu.

Po drugie, Szwecja zniosła embargo na eksport broni do Turcji, które zostało nałożone na ten kraj po ataku na Syrię w 2019. Taki sam krok wcześniej podjęła Finlandia w ramach negocjacji akcesyjnych z Turcją.

Finalnie, proces negocjacyjny z Turcją może w oczywisty sposób stanowić inspirację dla ostatniego państwa, którego ratyfikacji wymaga członkostwo Szwecji w NATO – dla Węgier. Nie jest wykluczone, że Węgry postarają się wykorzystać swoją obecną, niejako decydującą pozycję w tej sprawie także w kontekście trwającego sporu z UE. Przewodniczący parlamentu węgierskiego podkreślił, że ‘nie postrzega kwestii członkostwa Szwecji w NATO jako szczególnie pilnej’.


autorka: dr Katarzyna Parchimowicz

piątek, 2 lutego 2024

Ogłoszenia 2.02.2024 r.

1. Call for papers: The legal implications of the EU's geopolitical awakening (Haga, maj 2024 r.)
W dniach 6-7 maja br. w Hadze odbędą się warsztaty pt. "The legal implications of the EU's geopolitical awakening". Do udziału w wydarzeniu zaproszeni są młodzi naukowcy i doktoranci.
W czasie warsztatów będą dyskutowane m.in. następujące zagadnienia:
  • How is the quest for multilateral solutions to be squared with calls for more autonomy? 
  • Does the Union show solidarity, and to whom? 
  • What factors will determine how the EU forges new partnerships? 
  • What implications could this turn to geopolitics have on the EU’s existing supply/value-chains in strategic goods, raw materials and energy? 
  • What implications could have on the European Green Deal? 
  • What future for the Common Foreign and Security Policy? 
  • Can the EU remain true to its founding values in its new ambition to become a geopolitical actor?
Zgłoszenia (abstrakt do 500 słów) należy przesyłać do 10 lutego.
Więcej informacji można znaleźć tutaj.


2. Call for applications: 6th Summer School on European Union Law ‘EU Law in times of crisis’ (Korfu, lipiec 2024 r.)
W dniach 22-26 lipca 2024 r. na Korfu odbędzie się 6th Summer School on European Union Law ‘EU Law in times of crisis’
Więcej informacji można znaleźć tutaj.