piątek, 31 lipca 2020

Kongres USA rozszerza sankcje na Nord Stream 2 i TurkStream

Tak jak się spodziewaliśmy nie tylko Departament Stanu zintensyfikował sankcje nałożone na Rosję w zw. z budową Nord Stream 2 i TurkStream, ale również Kongres poparł działania mające co najmniej opóźnić zakończenie obu inwestycji.

The Allseas ship before it was withdrawn from Nord Stream 2 work under the threat of U.S. sanctions.
Statek Allseas przed wycofaniem się z projektu pod groźbą sankcji USA, NYT

czwartek, 30 lipca 2020

MS składa wniosek o wypowiedzenie konwencji antyprzemocowej

Od kilku dni dobiegają niespójne informacje, czy zapowiedzi wypowiedzenia przez rząd PiS Konwencji antyprzemocowej (Konwencja Stambulska) zostaną niebawem zrealizowane. 

Na początku tygodnia Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skierował do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wniosek o wypowiedzenie Konwencji Stambulskiej (Oko Press, Ziobro składa wniosek o wypowiedzenie konwencji antyprzemocowej. Pokaz bezdusznej siły dzień po protestach kobiet; TVN24, Zbigniew Ziobro złożył wniosek o wypowiedzenie konwencji antyprzemocowej). Zdaniem Ziobry "Wprowadziliśmy [rząd PiS] najwyższe standardy ochrony i reakcji wobec przemocy wobec kobiet w Europie. Nie ma kraju, gdzie te standardy byłyby bardziej wyśrubowane niż w Polsce. (...)My jesteśmy rządem, któremu nie zależy na ideologii. Ta konwencja jest słuszna w warstwie ochrony praw kobiet. Podnieśliśmy standardy na wyższy poziom. Ale konwencja ma drugą treść, ukrytą pod hasłami, z którymi się zgadzamy, szkodliwą dla kobiet i rodzinę."

środa, 29 lipca 2020

Angielski sąd uniemożliwia Nicolasowi Maduro dostęp do wenezuelskich rezerw złota

W lutym 2019 r. dzieliliśmy się wątpliwościami dotyczący legalności pozbawienia wenezuelskiego rządu Nicolasa Maduro dostępu do rezerw złota przechowywanych angielskim banku centralnym. Z początkiem miesiąca powyższą decyzję utrzymał w mocy tamtejszy sąd (Al Jazeera, UK court denies Venezuela's Maduro access to gold in bank vault). Swoją decyzję w sprawie o dostęp do 1,8 mld USD w złocie, wszczętej przez brazylijski bank centralny, sąd uzasadnił jednoznacznym uznaniem Juan Guaido przez Londyn za prezydenta Wenezueli.

Społeczny kontekst sporu jest dramatyczny. Do rujnujących państwo załamania sytuacji gospodarczej, niskich cen ropy, sankcji gospodarczych i trawiącej Wenezuelę korupcji teraz doszły skutki pandemii koronawirusa.

O kontrowersjach wokół sytuacji w Wenezueli ostatnio pisaliśmy w kontekście wniesienia przez Guaidó skargi do ICSID oraz amerykańskich sankcji gospodarczy.

wtorek, 28 lipca 2020

Guest post: The Apple State-Aid Case. The First Milestone


The European General Court decided last week that the Irish tax ruling agreements with Apple do not infringe European Union Law (Judgement of 15.07.2020, T-778/16 and T-892/16). The tax benefits obtained do not constitute unlawful state aid as prohibited under Article 107(1) TFEU. The Court hence annulled the decision of the European Commission that Ireland granted illegal state aid. In consequence, Apple does not have to repay taxes plus interest and saves approximately 14 bn USD.

Update: Apple must repay $14.5B in underpaid taxes in Ireland ...
Infographic of the EC

poniedziałek, 27 lipca 2020

Al Hassan Ag Abdoul Aziz Ag Mohamed Ag Mahmoud i międzynarodowy wymiar sprawiedliwości

W końcu - kilkanaście dni temu przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym rozpoczęła się rozprawa dotycząca kolejnego sprawcy zbrodni z Mali.  Al Hassan Ag Abdoul Aziz Ag Mohamed Ag Mahmoud oskarżany jest nie tylko o zbrodnie wojenne (jak skazany już przez Trybunał Abu Tourab, który przyznał się do zniszczenia i dewastacji obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO, zobacz na przykład naszego posta z maja zeszłego roku), ale także o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości. Zobacz tu. Zarzuty wobec niego potwierdzono we wrześniu zeszłego roku.

sobota, 25 lipca 2020

USA nakazują zamknięcie chińskiego konsulatu w Houston. Chiny zamykają konsulat w Chengdu

Rzecznik prasowy Departamentu Stanu USA Morgan Ortagus poinformowała wezwaniu Chin do zamknięcia konsulatu generalnego w Houston w związku z koniecznością ochroną amerykańskiej własności intelektualnej i danych osobowych (NPR, U.S. Orders China's Houston Consulate To Close). Pracownikom konsularnym dano czas do 24 lipca na opuszczenie placówki.




piątek, 24 lipca 2020

Guest post: Praworządność: zasada warunkowości w świetle konkluzji Rady Europejskiej z 21 lipca 2020 r.


1. Prawnicy słusznie podkreślają, że odnosić się trzeba do tekstu prawnego lub uzgodnionego tekstu politycznego (w tym przypadku konkluzji Rady Europejskiej z 21 lipca 2020 r.). Różnego rodzaju komentarze są dla prawnika tylko „środkiem pomocniczym”, tym bardziej po posiedzeniach Rady Europejskiej, gdy każdy premier względnie prezydent musi wrócić do własnego kraju jako „zwycięzca”.  W przypadku zasady warunkowości komentarze przedstawicieli rządów państw mających problem z praworządnością i ośrodków powiązanych z formacjami rządzącymi w takich państwach trzeba traktować ze szczególną ostrożnością.

     2. Zacznijmy więc od przytoczenia stosownych postanowień konkluzji Rady Europejskiej. W samych konkluzjach do omawianego problemu odnosi się punkt A24: „Interesy finansowe Unii są chronione zgodnie z ogólnymi zasadami zawartymi w Traktatach Unii, w szczególności zgodnie z wartościami zapisanymi w art. 2 TUE. Rada Europejska podkreśla znaczenie ochrony interesów finansowych Unii. Rada Europejska podkreśla znaczenie poszanowania praworządności.”. Dalsze postanowienia zawiera załącznik do konkluzji. Jego punkt 22 powtarza dosłownie postanowienia cytowanego wyżej punktu A24, natomiast punkt 23, o węzłowym znaczeniu, brzmi: „Na tej podstawie zostanie wprowadzony system warunkowości w celu ochrony budżetu i instrumentu Next Generation EU. W tym kontekście Komisja zaproponuje środki w przypadku naruszeń przyjmowane przez Radę większością kwalifikowaną. Rada Europejska szybko powróci do tej kwestii.”.

czwartek, 23 lipca 2020

Wlk. Brytania zawiesza traktat ekstradycyjny z Hong Kongiem i rozszerza embargo na broń

W związku z pogwałceniem autonomii Hong Kongu przez Chiny, Wielka Brytania niezwłocznie i bezterminowo zawiesiła stosowanie traktatu ekstradycyjnego. Bezpośrednim powodem dla takiej decyzji było przyjęcie przez Pekin tzw. ustaw o bezpieczeństwie pogłębiających obawy o praworządność i sądową kontrolę (CNN, UK suspends Hong Kong extradition treaty and extends China arms embargo to the city).

Ponadto Wlk. Brytania rozszerzyła na autonomiczny region Hong Kongu emmbargo na broń i wyposażenie wojskowe obowiązujące w relacjach z Chinami.

Na zawieszenie ekstradycji do Hong Kongu już wcześniej zdecydowała się Australia (nasz post). Sanckje w zw. z traktowaniem Hong Kongu przyjęły również m.in. Stany Zjednoczone (post tutaj), a podobny krok rozważa Kanada i UE.

środa, 22 lipca 2020

Hagia Sophia znowu meczetem - odpowiedź Unii Europejskiej

 ©Andrzej Jakubowski (2009 r.)

W piątek, 10 lipca 2020 r., turecki Sąd Najwyższy orzekł, że przekształcenie meczetu, którym Hagia Sophia była do 1934 r., w muzeum było niezgodne z prawem. Tego samego dnia prezydent Recep Tayyip Erdoğan wydał dekret, zgodnie z którym ten najsłynniejszy zabytek architektury bizantyjskiej stał się na powrót meczetem. Choć spór o status budowli trwał od dawna, to decyzja władz tureckich wzbudziła protesty na całym świecie. 13 lipca została ona także potępiona przez Radę ds. Zagranicznych UE. Może to wpłynąć na eskalację sporu pomiędzy Brukselą a Ankarą, w tym na rozszerzenie listy istniejących już sankcji unijnych wobec Turcji.

wtorek, 21 lipca 2020

USA ustanawiają sankcje wobec Chin i znoszą preferencyjny status Hong Kongu

Na zdecydowaną reakcję wobec utraty przez Hong Kong autonomii (nasz post tutaj) oraz uchwalenie przez chiński parlament ustawy o bezpieczeństwie Hong Kongu zdecydowały się Stany Zjednoczone. 

Po pierwsze, prezydent Donald Trump podpisał uchwaloną jednomyślnie Hong Kong Autonomy Act. Ustawa daje podstawy do blokowania aktywów i ograniczeń podróży wobec osób, które istotnie przyczyniły się do niedawnych chińskich działań wobec Hong Kongu. Pakietem 10 rodzajów sankcji mogą ponadto także objęte instytucje finansowe, które świadomie realizowały znaczne transakcje z udziałem takich osób.

poniedziałek, 20 lipca 2020

Rozpoczęły się prace nad modernizacją Traktatu Karty Energetycznej

W dniach 6-9 czerwca b.r. odbyła się pierwsza runda merytorycznych negocjacji w przedmiocie rewizji Traktatu Karty Energetycznej (TKE). Opublikowany komunikat ze spotkania zawiera jedynie  zdawkowką informację nt. zakresu tematycznego rozmów. To skłoniło część obserwatorów do wniosku, że rozmowy zakończyły się niepowodzeniem (Euractiv, Energy Charter Treaty reform: Failure in the first round).

Warto w kontekście odnotować dwie okoliczności:
  • niedawno wspominaliśmy o traktacie multilateralnym zawartym przez państwa członkowskie UE w przedmiocie zniesienia wewnątrzunijnych arbitaży inwestycyjnych. Warto przypomnieć że z zakresu traktatu wyłączono wówczas właśnie arbitraż inwestycyjny TKE,
  • w związku z rozpoczęciem modernizacji TKE grupa ok. 270 organizacji pozarządowych ponowiła apel do UE i jej państw członkowskich o wycofanie się z traktatu w związku z "niemożnością jego pogodzenia z założeniami unijnej strategii 2019-2024 Zielonego Ładu.
Zob. także stanowisko Komisji Europejskiej ws. modernizacji TKE.

niedziela, 19 lipca 2020

Zwycięstwo rdzennych Amerykanów przed Sądem Najwyższym USA

W czwartek, 9 lipca 2020 r., Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w przełomowej sprawie McGirt vs. Oklahoma orzekł, że około połowa stanu Oklahoma, w tym miasto Tulsa, znajduje się na terytorium rezerwatów rdzennych Amerykanów. Wyrok zapadł w związku ze sprawą Jimcy'ego McGirta, skazanego w 1997 r. za zgwałcenie czteroletniej dziewczynki. Mężczyzna należący do plemienia Seminolów argumentował, że stanowa prokuratura nie mogła go ścigać, bo dokonał przestępstwa na terytorium należącym do Indian (innego plemienia - Krików (Muscogee)), gdzie możliwe jest ściganie sprawców tylko przez władze federalne. Sąd przyznał mu rację stosunkiem głosów 5 do 4. Cytowane orzeczenie może prowadzić do podważenia wyroków wydanych przez sądy stanowe, jak również prawnych podstaw nakładania podatków stanowych na członków plemion.

Źródło: Oklahoma Departament of Transportation, za: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-53358330

Przed powstaniem stanu Oklahoma w 1907 r., około połowa ziemi na tym obszarze, w tym rejon współczesnego miasta Tulsa, należała do Pięciu Cywilizowanych Plemion (Czirokezi, Czikasawowie, Czoktawowie, Krikowie (Muscogee Creek Nation), Seminole). W XIX w. trwały tam działania wojenne i konflikty między rdzennymi mieszkańcami a Stanami Zjednoczonymi. W 1906 r. Pięć Cywilizowanych Plemion uzyskało potwierdzenie swoich suwerennych praw odnoszących się do jurysdykcji terytorialnej i personalnej wobec członków tych plemion zamieszkujących na obszarze rezerwatów. Władze stanowe miały natomiast sprawować jurysdykcję wobec nie-indiańskich mieszkańców tego terytorium. 

W cytowanym orzeczeniu sędzia Neil Gorsuch, konserwatysta wyznaczony przez prezydenta USA Donalda Trumpa, stanął po stronie czterech "liberalnych" sędziów Sądu Najwyższego i odniósł się do "Szlaku Łez", tj. deportacji Indian (1831-1838) z pierwotnie zamieszkiwanych przez nich południowo-wschodnich stanów USA na terytorium obecnej Oklahomy (nazwa "Szlak Łez" lub "Droga Łez" odnosi się do tragicznej sytuacji deportowanych, z których wielu opłaciło przymusowe wysiedlenia cierpieniem, chorobami lub śmiercią). Podkreślił, że władze USA zagwarantowały wtedy, że nowa ziemia będzie należała do Indian na zawsze. Mimo to, ich nowe ziemie w obecnej Oklahomie w dużej mierze rozprzedano prywatnym właścicielom. Sędzia Gorsuch podkreślił: "Dziś zapytano nas, czy ziemia, którą obiecały te traktaty, pozostaje indiańskim rezerwatem dla celów federalnego prawa karnego. (...) Ponieważ Kongres nie powiedział inaczej, trzymamy rząd za słowo".

Omawiany wyrok prawdopodobnie będzie miał istotny wpływ na system karny i podatkowy Oklahomy. Stanowi też kolejny etap w walce rdzennych Amerykanów o prawa dotyczące ich autonomii prawnej i kulturowej.

Tekst wyroku dostępny jest tutaj
Więcej informacji tu, tu i tu.

sobota, 18 lipca 2020

Niderlandy złożyły skargę do ETPC przeciwko Rosji w związku z zestrzeleniem w 2014 r. samolotu MH17 malezyjskich linii lotnicznych


Europejski Trybunał Praw Człowieka poinformował, że wpłynęła do niego nowa skarga międzypaństwowa złożona przez Niderlandy przeciwko Rosji w związku z zestrzeleniem w 2014 r. samolotu MH17 malezyjskich linii lotniczych nad Ukrainą wschodnią. W katastrofie zginęło 298 osób, w tym 196 obywateli niderlandzkich.
Trybunał  przypomniał przy okazji, że zawisłych jest przed nim 5 innych postępowań międzypaństwowych oraz około 7 tys. indywidualnych skarg dotyczących wydarzeń na wschodniej Ukrainie oraz na Krymie. Wśród skarg indywidualnych są skargi Ayley i inni p. Rosji oraz Angline i inni p. Rosji złożone przez  krewnych ofiar katastrofy (tu).
Trybunał poinformował na razie jedynie o fakcie złożenia skargi, nie są znane żadne szczegóły jej dotyczące. Podano jedynie, że rząd niderlandzki podniósł zarzuty naruszenia art. 2 (prawo do życia), art. 3 (zakaz tortur i innego nieludzkiego traktowania oraz karania) oraz art. 13 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

piątek, 17 lipca 2020

Guest post: Tarcza prywatności dzieli los Bezpiecznej przystani, czyli o problemie braku adekwatnego poziomu ochrony danych osobowych


Historia zatacza koło: w 2013 roku Max Schrems, austriacki aktywista działający w obszarze ochrony prywatności i danych osobowych, złożył do irlandzkiego organu ochrony danych osobowych skargę dotyczącą zasad umożliwiających przekazywanie danych osobowych z UE do Stanów Zjednoczonych w oparciu o przepisy Bezpiecznej przystani przez Facebooka. Postępowanie przyniosło skutek w postaci pytań prejudycjalnych skierowanych przez irlandzki High Court do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Chociaż wśród pytań sformułowanych przez High Court nie znalazło się pytanie dotyczące ważności Bezpiecznej przystani, TSUE skorzystał wówczas z okazji wypowiedzenia się na ten temat i w orzeczeniu z 2015 roku stwierdził jej nieważność (post na ten temat).



Decyzja TSUE nie doprowadziła jednak do końca sporu toczącego się między aktywistą a (de facto) cyfrowym gigantem. Niemal pięć lat później, 16 lipca 2020 roku, TSUE wydał wyrok odnoszący się do serii kolejnych pytań, które sformułowane zostały przez High Court w związku z przeformułowaną skargą złożoną przez Maxa Schremsa (tzw. Schrems II). Wśród 11 pytań wyodrębnić można dwa najważniejsze zagadnienia: po pierwsze, szereg pytań odnoszących się do standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych państwom trzecim oraz podmiotom przetwarzającym dane mającym siedzibę w takich państwach. Po drugie, pytania dotyczące gwarancji adekwatnego poziomu ochrony danych osobowych w świetle Tarczy prywatności, która zastąpiła Bezpieczną przystań jako akt regulujący zasady określające odpowiedni stopień ochrony danych osobowych przekazywanych z Unii do podmiotów mających siedzibę w Stanach Zjednoczonych.


Departament Stanu USA rozszerza sankcje wobec Nord Stream2 i TurkStream

Departament Stanu USA opublikował nowe, rozszerzające wytyczne do Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act (CAATSA). Na podstawie tego przepisu stosowaną są sankcje wobec podmiotów zaangażowanych w budowę rosyjskich energetycznych rurociągów eksportowych. Nowe sankcje mogą zostać przyjęte wobec budowy Nord Stream 2 i drugiej nitki TurkStream. 

Departament na razie nie ustanowił nowych środków indywidualnych, jednak "nie zawaha się tego uczynić" jeżeli będzie to uzasadnione w świetle nowych wytycznych (DoS, Updated Public Guidance for Section 232 of the Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act (CAATSA)). Sekretarz Stanu Mike Pompeo jednocześnie oświadczył, że "jest to wyraźne ostrzeżenie dla firm, że pomaganie ani podżeganie do realizacji projektów związanych ze szkodliwymi wpływami Rosji nie będzie tolerowane."

czwartek, 16 lipca 2020

USA grożą Francji sankcjami za podatek cyfrowy

Stany Zjednoczone poinformowały o ustanowieniu sankcji odwetowych wobec Francji w związku z przyjęciem przez tą ostatnią podatku od świadczenia usług cyfrowych (Le Monde, Taxe GAFA : les Etats-Unis sanctionnent la France... avec sursis). Zdaniem USA  podatek ten niesłusznie godzi w interesy amerykańskich potentatów Internetu. Amerykańskie cła odwetowe  w wysokości 25% miałyby objąć francuskie towary o wartości ok. 1,15 mld euro. 

W związku z zawieszeniem przez Francję poboru nowego podatku do końca roku, USA odroczyły jednak stosowanie dodatkowych ceł celem "umożliwienia stronom wypracowania kompromisowego rozwiązania sporu".

Decyzja wpisuje się w szerszy kontekst reformy na forum OECD.

środa, 15 lipca 2020

Chiny ustanawiają środki odwetowe wobec USA za sankcje Xinjiang

Chiny przyjęły środki odwetowe wobec amerykańskich funkcjonariuszy m.in. senatorów Marco Rubio tj. sponsora Uyghur Human Rights Policy Act of 2019 i Teda Cruza tj. Jednocześnie Chiny wezwały Stany Zjednoczone do zaprzestania mieszania się w ich sprawy wewnętrzne i podważanie polityki zagranicznej (Al Jazeera, China sanctions US politicians in retaliation for Uighur measures).

wtorek, 14 lipca 2020

Rosja i Chiny walczą w Radzie Bezpieczeństwa ONZ o ograniczenie pomocy humanitarnej ONZ dla Syrii

Przypomnijmy, że w rezolucji 2165 przyjętej dokładnie 6 lat temu, w dniu 14 lipca 2014 r., Rada Bezpieczeństwa ONZ zdecydowała (par. 2), że wykorzysta dwa przejścia na granicy turecko-syryjskiej (przejścia Bab al-Salam oraz Bab al-Hawa), jedno na granicy irakijsko-syryjskiej (Al Yarubiyah) i jedno na granicy jordańsko-syryjskiej (Al-Ramtha) do przekazywania Syrii pomocy humanitarnej. 
W styczniu tego roku Rosja doprowadziła jednak do wykluczenia przejść na granicach irakijskiej i jordańskiej z możliwości przekazywania przez nie pomocy humanitarnej Syrii przez ONZ (zob. rezolucja 2504 z 10 stycznia br.)

USA sprzeciwiają się chińskim roszczeniom wobec Morza południowochińskiego

Sekretarz Stanu Mike Pompeo oświadczył, że chroniąc „wolny i otwarty” Indo-Pacyfik Stany Zjednoczone sprzeciwiają się większości chińskich roszczeń terytorialnych w obszarze Morza południowochińskiego (Department of State, U.S. Position on Maritime Claims in the South China Sea).

South China Sea Territorial Disputes (continued) | Peace Palace ...
Peace Palace Library, South China Sea Territorial Disputes

USA odrzucają m.in. jako prawnie bezpodstawną tzw. Linię dziewięciu kresek, roszczenia dotyczące ustanowienia Wyłącznej Strefy Ekonomicznej na obszarze filipińskiego szelfu kontynentalnego oraz WSE, rozszerzania morza terytorialnego poza 12 MM od linii podstawowej wysp Spratly. Pompeo podkreślił, że bezprawność powyższych roszczeń została potwierdzona w wyroku STA Filipiny p. Chinom z 12 lipca 2016 r.

poniedziałek, 13 lipca 2020

Wielka Brytania ustanawia i wdraża reżim sankcji międzynarodowych w zw. z naruszeniami praw człowieka

W 2018 r. pisaliśmy o uchwaleniu angielskiej ustawy o sankcjach i przeciwdziałaniu praniu pieniędzy (Sanctions and Anti-Money Laundering Act 2018, SAMLA). Wśród ustawowych celów sankcji gospodarczych uwzględniono wówczas działania na rzecz popularyzacji praw człowieka oraz reagowanie na przypadki ich poważnego naruszania. 

6 czerwca b.r. rząd brytyjski ogłosił akt wykonawczy do SAMLA: Global Human Rights Sanctions Regulations 2020 (GHRSR) regulujący właśnie ten aspekt reżimu sankcji gospodarczych i od razu skorzystał z nowych możliwości.

niedziela, 12 lipca 2020

25 rocznica ludobójstwa w Srebrenicy

Mija własnie 25 rocznica ludobójstwa dokonanego przez Serbów w Srebrenicy na Bośniackich Muzułmanach. Serbscy żołnierze zabili ponad 7500 mężczyzn i chłopców na terytorium, które od 1993 roku miało pełnić funkcję bezpiecznej enklawy, chronionej przez siły holenderskie.
Ta zbrodnia wydarzyła się 25 lat temu w centrum Europy i może wydarzyć się także i dziś, w każdym miejscu świata. Napisała ją nienawiść - ta sama nienawiść, która napędza obywateli Myanmy do eksterminacji Rohindżów. 

Przez 25 lat jako społeczność międzynarodowa nie wypracowaliśmy żadnych mechanizmów, aby zapobiegać ludobójstwu i przed nim chronić. Udało się tylko osądzić ludobójstwo w Srebrenicy, odpowiedzieli za nie Mladić, Beara, Popović, Karadzić..., nadal jednak nie zidentyfikowano wszystkich ofiar.

Zobacz nasze poprzednie wpisy, np. tu.

sobota, 11 lipca 2020

Australia zawiesza traktat ekstradycyjny z Hong Kongiem

Australia dołączyła m.in. do Stanów Zjednoczonych (zob. nasz ostatni post) w krytyce Chin w związku z działaniami zmierzającymi do zniesienia autonomii Hong Kongu. Najświeższym epizodem trwających przeszło rok napięć było uchwalenie przez Chiny z końcem czerwca ustawy penalizującej m.in. działania zmierzające do secesji czy współpracę z "zagranicznymi siłami" (BBC, Hong Kong security law: What is it and is it worrying?).

W odpowiedzi na ten akt premier Australii Scott Morrison podjął decyzję o zawieszeniu traktatu ekstradycyjnego z Hong Kongiem oraz o przedłużeniu o 5 lat tysięcy wiz dla hongkońskich studentów i kwalifikowanych pracowników (Le Monde, En dépit des menaces de représailles, l’Australie ne veut rien céder à la Chine sur Hongkong). Tym samym beneficjenci wizy uzyskają pod koniec tego okresu możliwość ubiegania się o obywatelstwo Australii. Canberra zapowiedziała również ułatwienia dla migracji przedsiębiorstw. 

Już wcześniej Wielka Brytania wydłużyła prawo do osiedlenia się, nauki lub podjęcia zatrudnienia dla tamtejszych posiadaczy brytyjskich paszportów zamorskich z 3 miesięcy do 5 lat (Le Monde, Hongkong : passe d’arme entre la Chine et le Royaume-Uni autour de la loi sur la sécurité). Możliwość taka objęła 2,9 mln z 7,5 mln mieszkańców Hong Kongu.

Zob. także deklarację wyrażającą zaniepokojenie pogwałceniem Konstytucj Hong Kongu i zasady "jedno państwo dwa systemy" ogłoszoną przez ministrów spraw zagranicznych państw G7.


piątek, 10 lipca 2020

USA nakładają sankcje dyplomatyczne na Chiny w zw. z traktowaniem Tybetu

W związku z utrudnieniami w podróży do Tybetu dla zagranicznych dyplomatów, dziennikarzy i turystów, Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo poinformował o nałożeniu sankcji na bliżej niedookreśloną grupę chińskich dyplomatów (Al Jazeera, US to restrict visas for some China officials over Tibet). Pompeo podkreślił, że USA niezmiennie domagają się zapewnienia Tybetańczykom faktycznej autonomii i poszanowania praw człowieka (Reuters, China, U.S. trade tit-for-tat visa curbs over Tibet).

Sankcje - od ograniczeń w podróży do całkowitego zakazu wstępu na terytorium USA - mają objąć urzędników szczególnie zaangażowanych w planowanie i realizację chińskiej polityki wobec Tybetu.

Nałożenie sankcji zbiega się w czasie z opisywanymi przez nas  amerykańskimi planami zakazania korzystania z chińskich mediów społecznościowych.

czwartek, 9 lipca 2020

USA blokują chińskie media społecznościowe

Wydaje się że Stany Zjednoczone otworzą kolejny front zmagań z Chinami. Tym razem obszarem rywalizacji technologicznej mogą być media społecznościowe. Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo poinformował, że administracja rozważa m.in. zakazanie dostępu do komunikatora TikTok. Aplikacja w samych Stanach Zjednoczonych ma 40 mln użytkowników (CNN, The United States is 'looking at' banning TikTok and other Chinese social media apps, Pompeo says). 

Popularne filmy na TikTok

środa, 8 lipca 2020

USA wycofują się ze Światowej Organizacji Zdrowia

Dopiero co wspominaliśmy o kolejnym przejawie wycofywania się Stanów Zjednoczonych z sytemu multilateralnego (post nt. Światowej Agencji Antydopingowej), a system organizacji międzynarodowych uległ dalszemu osłabieniu. 6 lipca amerykańska administracja notyfikowała decyzję o wyjściu ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).



piątek, 3 lipca 2020

Arbitraż Enrica Lexie: jurysdykcja karna należy do Włoch

Wygląda to, że po 8 latach dobiega końca saga sądowo-arbitrażowa ws. Enrica Lexie (ostatnie postu tu tutaj). W sprawie dotyczącej jurysdykcji karnej do osądzenia dwóch włoskich marynarzy oskarżonych przez Indie o zabójstwo hinduskiego rybaka Stały Trybunał Arbitrażowy uznał kompetencję włoskich sądów (Al Jazeera, Hague court says Italy has jurisdiction in 2012 Indian shooting).

Włochy mają osądzić oskarżonych, a rodzinom zabitego rybaka wypłacić odszkodowanie i zadośćuczynienie. 

Szczegóły kompromisu mają zostać wypracowane przez zwaśnione strony w drodze negocjacji.

Wyrok jest częściowo dostępny tutaj.

środa, 1 lipca 2020

USMCA wchodzi w życie

Po olbrzymich petrurbacjach politycznych z dniem 1 lipca 2020 wszedł w życie trójstronnego traktat USA-Meksyk-Kanada USMCA vel CUSMA vel T-MEC. Tak jak pisaliśmy tutaj i tu USMCA tym samym zastępuje obowiązujący dotąd traktat NAFTA. 

W internecie można bez trudu znaleźć szereg komentarzy dotyczących tego wydarzenia. 

Tylko Kluwer Arbitration Blog poświęcił USMCA sporo uwagi: