Dzisiaj przyjechała do Polski z oficjalną wizytą Reem Alsalem, Specjalna Sprawozdawczyni ONZ ds. przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Jest ona niezależną ekspertką powołaną przez Radę Praw Człowieka w ramach mandatu należącego do tzw. procedur specjalnych, której obejmują obecnie 45 mandatów tematycznych oraz 14 mandatów krajowych. Reem Alsalem sprawuje funkcję Specjalnej Sprawozdawczyni od 2021 r., natomiast mandat dotyczący przemocy wobec kobiet i dziewcząt działa nieprzerwanie od 1994, a poprzedniczkami Alsalem były m.in. Dubravka Šimonović oraz Rashida Manjoo.
Składanie wizyt krajowych jest jedną z głównych metod działania specjalnych sprawozdawców i służy zebraniu informacji „z pierwszej ręki” na temat sytuacji w danym kraju. Zazwyczaj dany ekspert odbywa od jednej do trzech misji krajowych w roku. Na wybór państwa wpływa wiele czynników, takich jak waga naruszeń praw człowieka, położenie geograficzne czy szczegółowy temat badany w danym czasie przez sprawozdawcę. Wizyty odbywają się na zaproszenie i we współpracy z władzami państwa[1].
Oprócz spotkania z przedstawicielami rządu czy organów ścigania, program pobytu Specjalnej Sprawozdawczyni w Polsce obejmuje m.in. spotkanie z RPO oraz przedstawicielkami i przedstawicielami organizacji pozarządowych, w tym działających na rzecz praw kobiet. Przedmiotem jej uwagi będzie implementacja przez Polskę międzynarodowych standardów w dziedzinie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, w tym takie kwestie jak zapobieganie przemocy domowej, kobietobójstwom czy przemocy seksualnej.
Wstępne ustalenia Specjalnej Sprawozdawczyni podsumowujące jej wizytę w Polsce zostaną przedstawione na konferencji prasowej, która odbędzie się 9 marca w Warszawie. Szczegółowy raport zostanie natomiast przedłożony Radzie Praw Człowieka w przyszłym roku.
[1] Szerzej nt. funkcjonowania procedur specjalnych: A. Hernandez-Połczyńska, Procedury specjalne Rady Praw Człowieka ONZ, Warszawa 2019.