Instytut na rzecz Nauk o Życiu, Środowisku i Klimacie ma zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Konwencja ramowa w prawie międzynarodowym".
Jakkolwiek koncepcja „konwencji ramowej” jest stosunkowo nowym rozwiązaniem w prawie międzynarodowym, to myśl o podobnych rozwiązaniach od dłuższego jest obecna w doktrynie prawa międzynarodowego. Już Hugo Grocjusz zauważał, że istnieją „(…) umowy, zawarte w granicach władzy zwierzchniej o większym lub mniejszym zakresie (…)”
W 33. rocznicę przyjęcia Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu dążąc do upamiętnienia tego ważnego dla całej ludzkości wydarzenia, chcemy zachęcić krajowe i zagraniczne środowiska naukowe do rozważań nad miejscem konwencji ramowej w prawie międzynarodowym publicznym.
Chociaż Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu jest niezaprzeczalnie pierwszą konwencją ramową o tak szerokim zasięgu stworzyła pewne wzory rozwiązań prawnych dla innych aktów prawa międzynarodowego o charakterze ramowym.
Dlatego celem konferencji będzie naukowa analiza znaczenia 33-letniej Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu w historii prawa międzynarodowego oraz jej roli w kształtowaniu przyszłych prawnomiędzynarodowych rozwiązań ramowych.
Konferencja odbędzie się w dniu 9 maja 2025 r. w trybie on-line na platformie MS TEAMS.
Zachęcamy do zgłaszania propozycji wystąpień odnoszących się między innymi do poniższych przykładowo określonych zagadnień:
- historyczny rozwój koncepcji międzynarodowych umów głównych i dodatkowych,
- parasolowy charakter międzynarodowej umowy ramowej,
- skutki prawne międzynarodowej umowy ramowej,
- konwencje ramowe a zobowiązania państw,
- organy międzynarodowych umów ramowych,
- mechanizmy przeglądu wdrażania, promowania zgodności i rozstrzygania sporów wynikających na tle postanowień międzynarodowych umów ramowych,
- regulacje dotyczące stanowienia prawa w celu przyjęcia bardziej szczegółowych zobowiązań niż te określone w międzynarodowej umowie ramowej,
- międzynarodowe umowy ramowe inne niż Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu,
- znaczenie Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu dla rozwoju prawa międzynarodowego,
- reżim prawny Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu.
Powyższy zestaw zagadnień nie stanowi bynajmniej katalogu zamkniętego. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do przedstawiania własnych propozycji tematów wystąpień.
Konferencja będzie miała formułę panelową. W przypadku dużej liczby zgłoszeń możliwe jest wydłużenie konferencji o jeden dzień. Szczegółowy program konferencji zostanie opublikowany i udostępniony najpóźniej na trzy dni przed dniem konferencji.
Zgłoszenia prosimy przesyłać do 27 kwietnia 2025 r. poprzez formularz: https://docs.google.com/forms/d/1Wj89eX22jBsovVHMTKDdTIXmTEOpl5QTiLP29bw1-1U
Prosimy o zapoznanie się z treścią Regulaminu konferencji, który znajduje się pod formularzem.
Warunkiem uczestnictwa w konferencji jest: a) przesłanie drogą elektroniczną do 27 kwietnia 2025 r. poprawnie wypełnionego formularza zgłoszeniowego; b) dokonanie do 27 kwietnia 2025 r. wpłaty w wysokości 150,00 zł (75,00 zł w przypadku studentów i doktorantów) w formie darowizny na cele statutowe Instytutu na rachunek bankowy Instytutu BNP Paribas 70 1600 1462 1715 8792 3000 0001 – w tytule wpłaty prosimy zaznaczyć „darowizna na cele statutowe Instytutu” c) akceptacja nadesłanego zgłoszenia przez Instytut. Odpowiedź w sprawie przyjęcia zgłoszenia zostanie przesłana najpóźniej do dnia 30 kwietnia 2025 r.
Każdy uczestnik konferencji otrzyma certyfikat potwierdzający udział w tym wydarzeniu w formie elektronicznej.
Zwieńczeniem konferencji będzie monografia naukowa, do udziału w której zaproszeni zostaną wszyscy Uczestnicy. Wydanie publikacji pokonferencyjnej będzie zależne od liczby Uczestników chętnych do opublikowania referatu w monografii naukowej.
Wszelkie pytania dotyczące konferencji prosimy kierować na adres e-mail: instytut@ilecs.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz